December 15, 2018

Wielka encyklopedia Motoryzacyjna. Od Forda-T po BMW

 

By Philip (flip) Kromer from Austin, TX – Philip (flip) Kromer from Austin, TX, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3730437

Peel P50 – model samochodu osobowego produkowany w latach 1962 – 1965 przez angielską firmę Peel Engineering Co. na Wyspie Man. Jest najmniejszym seryjnie produkowanym autem dopuszczonym do ruchu. Mogła wejść do niego tylko jedna osoba.

Ma 134 cm długości, 132 cm wysokości i 99 cm szerokości i ważył tylko 59 kg. Peel P50 posiada trzy koła i jedno przednie światło. Jego mały silnik o pojemności 49 cm³ pozwala osiągnąć mu prędkość 61 km/h. Figuruje w Księdze rekordów Guinnessa jako najmniejszy produkowany komercyjnie samochód.

Samochód nie ma wstecznego biegu, alternatywą było wychodzenie z samochodu i obracanie go za pomocą uchwytu. Ze względu na małą prędkość, hałas i brak wstecznego biegu pojazd był mało popularny.

28 października 2007 roku samochód został zaprezentowany w popularnym brytyjskim programie motoryzacyjnym Top Gear. Jeremy Clarkson, który notabene ma 196 cm wzrostu, usiłował udowodnić jak przydatne może być posiadanie takiego auta w tak zatłoczonej metropolii, jaką niewątpliwie jest Londyn.

Źródło: Wikipedia

Inne Marki
error: Content is protected !!