December 15, 2018

Wielka encyklopedia Motoryzacyjna. Od Forda-T po BMW

Porsche 356 – sportowy samochód produkowany od 1948 do 1965 przez niemieckie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Porsche. Jest to pierwszy wyprodukowany samochód Porsche. Nazwa 356 pochodzi od numeru projektu tego samochodu (był to 356 projekt Ferdynanda Porsche).

 

Model 356 jest to pierwszy samochód marki Porsche. Jednakże przed wojną biuro konstrukcyjne Porsche stworzyło projekt Porsche 114 z umieszczonym centralnie silnikiem typu V-10 chłodzonym wodą, który planowało wdrożyć do produkcji seryjnej po raz pierwszy pod marką Porsche. Pomysł storpedowały władze III Rzeszy – więc projekt ten ostatecznie przystosowano do podzespołów seryjnego VW Garbusa. Tak powstał w 3 egzemplarzach model z aerodynamiczną karoserią wykonaną z aluminium – znany jako Porsche Type 64. Na bazie tego projektu po II wojnie światowej powstało Porsche Type 356.

356 została stworzona przez Ferdinanda „Ferry’ego” Porsche (syna dr inż. Ferdinanda Porsche, założyciela firmy). Podobnie jak jego przodek, Volkswagen Garbus (który został zaprojektowany przez Ferdinanda Porsche), 356 była samochodem z czterocylindrowym, chłodzonym powietrzem, umieszczonym z tyłu silnikiem. Napęd przekazywany był na oś tylną. Karoseria 356 została zaprojektowana przez Erwina Komenda, części mechaniczne (wliczając silnik, zawieszenie oraz podwozie) zostały zaadaptowane z Volkswagena. Wczesne prototypy 356 były zbudowane z aluminium, jednak rozwiązanie to było niepraktyczne w razie wdrożenia modelu do produkcji, więc wszystkie następne 356 miały stalową karoserię.

 

By Lars-Göran Lindgren Sweden – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1773503

 

Ze względów finansowych firmy (niższe koszty) do budowy pierwszej 356 użyto wiele części od Volkswagena. Jednakże Porsche szybko przeprojektowało i uszlachetniło auto z naciskiem na osiągi, więc pod koniec lat 50. tylko kilka części było wspólne dla samochodów obydwu marek. W roku 1950 model 356 zyskał sławę wśród entuzjastów po dwóch stronach Atlantyku za jego wyjątkową aerodynamikę i łatwość prowadzenia, jak również za świetną jakość wykonania.

Porsche
error: Content is protected !!